Tedarikçiler Nasıl İndirimli Elektrik ya da Ucuz Elektrik Satabilir?

Elektrik hayatımıza girdiğinden beri, daha önceki dönemlerde elektrik olmadan nasıl yaşandığını anlamakta güçlük çekenlerimizin sayısı epey fazladır. Hele ki yeni jenerasyonun bu durumu anlaması, hayal bile etmesi neredeyse imkânsız bir konudur. Onlar elektrik ile doğmuş ve haliyle elektrik faturalarına alışmış insanlardır. Ancak onlar için imkânsız olan bir diğer durum, günümüz zorlayıcı hayat şartlarında elektrik faturalarının yüksek olması ve ister istemez bu durumun bedellere yansıması. Çünkü kimi zaman ödenmek üzere gelen fatura bedelleri dudak uçuklatan cinsten olabiliyor. Hal böyle iken kişiler bir şekilde bunun önüne geçmek ve fatura bedellerini bir nebze de olsa azaltabilmek istiyor. Belki de çoğu insanın bu duruma dair çözüm şekillerinin olduğundan haberi olmadığı için kara kara o tutarları nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Ancak bunun çözüm yolu pek tabi mevcut. Nasıl mı?

Günümüz özelleşen elektrik piyasası nedeni ile elektrik dağıtım görevi devlet elinden çıkmış ve elektrik dağıtım görevi elektrik dağıtım şirketlerinin elinden alınarak elektrik tedarikçilerine verilmiştir. Bu durumun doğruluğunu elektrik faturamızda yer alan bilgiler arasından da görmemiz ve ispat etmemiz elbette ki mümkün. Hal böyle olun ortaya “serbest tüketici’” diye bir kavram çıkmıştır. Bu kavramın anlamı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 2001 yılından beri nerede ise her yıl güncellediği elektrik tüketim limiti sınırları içerisinde olan kullanıcıların elektrik tedarikçilerini istekleri doğrultusunda değiştirerek daha ucuz elektrik kullanım haklarını sahip olmasıdır. Bu limit en son 130 TL ve üzeri olarak belirlenmiştir. Yani, her aya 130 TL ve üzeri bir tutarda ödeme yapan kullanıcıların serbest tüketici olmak için başvurması ve kullandıkları elektriği istedikleri elektrik tedarikçisinden kullanmaları ve bu doğrultuda elektriğin daha ucuz olarak kullanımı imkânını sağlayan elektrik tedarikçilerini kendilerinin belirlemeleri mümkün olmaktadır. Peki, elektrik tedarikçileri Ucuz Elektrik ya da İndirimli Elektrik satışını nasıl gerçekleştirmektedir?

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor ki; elektrik satış görevi her ne kadar elektrik tedarikçilerine verilmiş olsa da bu elektriğin üretimi her elektrik tedarikçisi tarafından yapılamaz. Yani elektriği tedarik ettiğimiz yer aslında elektriğin ana üretici olmayabilir. Bu durumda elektrik tedarikçileri çareyi elektrik yapan diğer firmalarda bulur. Bu firmalardan elektrik alımı yapabilmesi için portföy oluşturur ve bu portföy doğrultusunda elektrik satışı yapabilir. Bazı zamanlarda elektrik firması ile yaptığı sözleşme içerisinde yer alan rakamlardan çok daha fazla satış yapan elektrik tedarikçileri daha fazla elektrik dağıtımı yaptığı için bu ihtiyacını da stok piyasası içerisinden halleder. Bu durumda elektriğin daha ucuz bir şekilde kullanımını sağlamış olur. Ancak elbette ki Ucuz Elektrik ya da İndirimli Elektrik konusunu etkileyen faktör bunun ile sınırlı değildir. Cazip elektrik tüketimi başka yollardan da etkilenmektedir.

Kömür, su, rüzgâr, doğalgaz gibi kaynaklar sayesinden üretilen elektrik sistemlere aktarılmaktadır. Bu da şu anlama gelmektedir; kaynak ne kadar az maliyetli ise daha ucuz elektrik kullanmak o kadar mümkündür. Yani elektrik tedarikçilerinin ucuz elektrik satmasını etkileyen en önemli faktör elektriğin nasıl üretildiğidir. Örneğin; doğalgaz ile üretilen elektriğin sisteme verilmesi diğer tüm kaynaklardan daha maliyetli bir durumdur. Bu durum sonunda satılan elektrik diğer durumlarda satılan elektriğe göre daha az indirimlidir.

Ucuz Elektrik  ucuz elektrik
Ucuz Elektrik
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir