Ucuz Elektrik Firmaları

İstanbul Ucuz Elektrik Firmaları

Serbest tüketici olsun ya da olmasın tüm tüketicilere elektrik satışı yapan şirketlerin tamamı elektrik tedarikçileri olarak adlandırılmaktadır. Elektrik dağıtım şirketleri yeni yasalarla birlikte elektrik satamazlar. Elektrik dağıtım şirketleri yalnızca şebekelerin bakımı, onarımı ve işletmesi ile ilgilenirler. Evinizde, işyerinizde kullandığınız elektrik, dağıtım şirketleri tarafından değil, tedarikçiler tarafından sağlanır. Ucuz Elektrik tedarikçileri kendi aralarında farklılıklar gösterir.

Serbest Tüketici Bilgilendirme Merkezi Elektrik Sistemi bölümünde belirttiğimiz gibi elektrik, farklı şekillerde üretilebilir ve satılabilir. Serbest tüketici açısından düşünmemiz gerekirse, bizler için önemli olan elektrik faturamızı hangi elektrik satış firmasının kestiğidir.
Kanunlara göre, elektrik satış yetkisi olan firmalar; elektrik üretim şirketleri, elektrik toptan satış şirketleri ve elektrik perakende satış şirketleri olarak belirlenmiştir. Ufak bir sayıda olsa da başka türlü lisanslara sahip şirketler de elektrik satışı yapabilir. Ancak sektördeki elektrik satışı çoğunlukla bu üç lisans tipine sahip şirketler tarafından yapıldığından diğer şirketleri göz ardı edebiliriz. Tüm bu şirketlere verilen ortak isim elektrik tedarikçileridir. Tüm elektrik tedarikçileri Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK’dan aldıkları lisans ile serbest tüketicilere elektrik satışı yaparlar. Yeni düzenlenen kanunlarda toptan ya da perakende satış lisansı ayrımı kaldırılmıştır. İstanbul Ucuz Elektrik tedarikçileri, elektrik dağıtım şirketleri tarafından işletilen şebekeyi kullanarak bizlere elektrik enerjimizi sağlarlar. Elektrik dağıtım şirketleri ile elektrik tedarikçileri arasındaki farkın altını çizmek gerekmektedir. Elektrik kablolarının içinin boş olduğunu düşünün. Bu kabloların bakımı ve onarımı elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılmaktadır. Elektrik tedarikçileri ise bu kabloların içini “elektrik” ile doldurmakla görevlidir. Elektrik dağıtım şirketleri sağladıkları “dağıtım” hizmetinin bedelini her elektrik faturası için tahsil etmektedir. Kesilen her elektrik faturası üzerinde bulunan dağıtım bedeli yalnızca bu hizmet için tahsil edilir.
Elektrik tedarikçileri arasında yalnızca “görevli” olan elektrik tedarikçileri için bir farklılık vardır. Bu farklılık da yalnızca serbest tüketici olmayan ya da serbest tüketici olup da bu hakkını kullanmamış olan tüketicileri ilgilendirir. Kanunlar artık bu şekilde olsa da, sektörde çoğunlukla bilindiği şekilde bu şirketleri açıklamak isteriz. Elektrik piyasasında en çok karşımıza çıkan lisans türlerini ve bu lisanslara sahip şirketler arasındaki farklılıkları bu sayfanın alt bölümlerinde bulabilirsiniz. Unutmayın! Hiçbir elektrik tedarikçisi lisansa sahip olmadan piyasada faaliyet gösteremez. Lisansı olmayan bir tedarikçi kullandığınız elektrik için size hiçbir koşul altında fatura kesemez. Ayrıca elektrik dağıtım şirketleri tedarikçi değişikliği yapmanızı gerekçe göstererek hiçbir koşul altında elektriğinizi kesemez. Bu yüzden elektrik tedarikçisi değiştirirken içiniz rahat olsun!